Workshops

All workshops are held at CDU Business School,
Darwin Waterfront, unless otherwise stated.

DFS Members get Concession prices to workshops. Passes availables here.
16th
1.30pm Sat

Filmmaking on a Shoestring with David Wenham

Presented by David Wenham (Director, Ellipsis).

read more...
16th
2.45pm Sat

Westwind: flying through the wall

Presented by Ben Strunin (Director, Westwind: Djalu’s Legacy).

read more...
17th
5.00pm Sun

Screen Territory: Meet the Director

Q&A with Sally Ingleton (Screen Territory Director)

read more...
17th
10.30am Sun

Cinema Studies 101: Sound in Film

Presented by Greg Docwra (Sound Recordist and Media Lecturer at CDU).

read more...
17th
11.45am Sun

Improvisational Live Music Soundtrack

Presented by Mats Undén (Artist and Musician, Das Cabinet des Dr Caligari)

read more...
17th
1.45pm Sun

Soundtrack Masterclass with Marine Boy

Presented by Matt “Marine Boy” Cunliffe, Sound Designer.

read more...
17th
3.00pm Sun

Exploring the possibilities of live video for music, theatre and installation

Presented by Sean Healy (Video producer / VJ, DIFF Club Guest).

read more...
23rd
10.00am Sat

Large-Format Projections and Projection Mapping

Presented by Nick Azidis, Projection Artist.

read more...
17th
5.30pm Sun

NT Filmmakers Network

Hosted by Penelope Patton, NT Filmmakers Network Administrator.

read more...
23rd
10.00am Sat

Screenwriting Masterclass

Presented by Philip Tarl Denson, Sreenwriter / Performer. Open to all / Limited Seats!!

read more...
23rd
1.30pm Sat

Single Shot Cinema – an award-winning approach to camera movement.

Presented by Dr Aurora Scheelings (Film-maker, Media Lecturer at CDU).

read more...
23rd
4.15pm Sat

360º Cinema Masterclass

Presented by Warik Lawrence, Digital Production Designer for the Melbourne Planetarium (Stories in the Stars).

read more...
24th
10.30am Sun

ACS Masterclass w/ David Brill & Ray Martin

Presented by David Brill AM ACS & Ray Martin AM.

read more...
24th
12.30pm Sun

Burma Storybook: a masterclass on the challenges of filming in Myanmar.

Presented by Petr Lom and Corinne van Egeraat (film-makers, The Burma Storybook).

read more...
24th
1.00pm Sun

Drone Workshop

Presented by Ian Richards.

read more...
24th
2.45pm Sun

Indigenous Storytelling Discussion Panel

Panel Guests: Danielle Maclean (director, Carry the Flag), Naina Sen (director, The Song Keepers), Bernard Namok (Producer, Carry the Flag), Shannon Swan (Producer, The Documentary of Dr G Yunupingu’s Life), Paul Williams (Director, The Documentary of Dr G Yunupingu’s Life).

read more...